KRİZ İŞARETLERİ NELERDİR ?

Çok kısa sürede çok büyük başarı.

 

Herkesten çok daha başarılı olan yeni satış temsilcisi gerçekten çok yetenekli biri olabilir. Ama amiri harika çocuğun bu satış rakamlarına ulaşırken kanundışı, ahlaksız veya şirketi zora sokacak işler çevirip çevirmediği konusunda uyanık olmak zorundadır.

 

Gelirinden fazla harcayan çalışan.

 

90.000 dolardan fazla yıllık geliri olmamış eski bir maliye memuru gidip Boston dışından milyonlarca dolarlık bir ev satın aldığında, birilerinin bununla ilgilenmesi gerekirdi.

 

Kural ve ayrıntılara özen göstermemek.

 

1996 yılı Mayıs’ında, Atlanta’ya giden DC-9’un kargosuna çok sayıda oksijen tüpü yüklenmişti. Kalkıştan kısa bir süre sonra kargo bölümünde çıkan yangın, kısa sürede bütün uçağı sararak uçağın Florida Everglades bölgesine düşmesine sebep olmuştu. Soruşturma sonucunda, oksijen tüplerinin çoğunda emniyet kapağı bulunmadığı ve dolu tüplerin yük listesinde boş olarak belirtildiği ortaya çıktı.

 

İşlerini düzgün yapmayan yönetim kurulu üyeleri. 

 

New York Borsası örneği bu konudaki tek örnek değildir. Enron ve WorldCom şirketlerinin yönetim kurulu üyeleri de çöküş sürecinde hiçbir şey yapmamıştır.

 

Teknik Kopuş

 

Teknik kopuş, yerleşik bir teknolojiden çok farklı ve üstün bir şeyin icat edilmesi ile oluşur. Transistor ün geliştirilmesi, o dönem elektronik endüstrisine hâkim olan vakum tüplerinin de devrinin kapandığını haber veriyordu.

 

Kamuoyunun Yeniliğe Direnci

 

Konu gıda olduğunda, kamuoyu değiştirilmiş veya içine başka şeyler katılmış ürünlere karşı çok duyarlıdır.

 

Bina, Güvenlik ve Sağlık Denetimlerinde Yapılan Uyarılar

 

Ufak tefek dikkatsizliklerin devamlılık göstermesi, genellikle çok kötü şeylerin olacağının habercisidir.

 

Bitmeyen Dedikodular

 

Ayaküstü yapılan dedikoduların çoğu önemsizdir ve unutulur gider. Fakat içinde gerçek payı olanlar, pek unutulmaz. İşte bu unutulmayan, süreklilik gösteren dedikodular, bir şeylerin ters gittiğinin habercisidir.

 

Bitmeyen Müşteri Şikâyetleri

 

Siz hiç müşterilerinizden, ürünleriniz veya satış elemanlarınızın kuşkulu hareketleri hakkında şikayet alıyor musunuz? Alıyorsanız, işte bunlar yaklaşmakta olan krizin uyarı işaretleridir.

 

Gevşek Yönetim Uygulamaları

 

Herhangi bir şirket, işe alma, satış uygulamaları, denetim ve diğer konularda yöneticilerinin kanunları esnetmesine izin veriyorsa, bela üzerine geliyor demektir.

 

Çalışanların Yakarışları

 

Birçok olayda çalışanlar, tehlike hakkında yönetimi uyarmaya çalışmış ama yönetim gerekli ilgiyi göstermemiştir. Örneğin, 1987 yılındaki uzay mekiği Challenger faciasından önce, patlamaya neden olan parçayı üreten firmanın yönetimi, mühendisleri tarafından parçada problem olduğuna dair defalarca yazılı olarak uyarılmıştı.

 

Sorunu Küçümsemek

 

1994 yılında, Intel’in Pentium yongasında (chip) yaşadığı sorunu hatırlıyor musunuz? Yonga mükemmel çalışıyordu. Sadece, pek kimsenin fark edemeyeceği veya ilgilenmeyeceği bir matematik işleminde hata yapıyordu. Sorunu fark eden ilgili bir üniversite profesörü, bildirmek için şirket ile temasa geçti. Norm Augustine’in anlatımı ile, “Şirket kendinden ve ürünlerinden o kadar emindi ki, profesörü kibarca başından savdı. Olay kısa zamanda basına yansıdı. Intel hakkında dedikodular ve aşağılayıcı şakalar elektronik posta yoluyla herkese ulaştı.

 

Kibir

 

Kendini her şeyden üstün görmek yöneticileri yaklaşan krizin işaretlerini göremeyecek kadar kör edebilir. Kurumsal kibre en güzel örnek, General Motors yöneticilerinin ürettikleri araçların değerinin, müşterilerin gözünde azaldığını görememeleri olmuştur. Sebebi ne olursa olsun, Detroit devinin kalite konusuna önem vermemesi, Toyota ve Nissan gibi rakiplerin Pazar paylarını büyük oranda artırmalarına neden oldu.

 

Noktaları Birleştirmeyi Becerememek

 

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan 11 Eylül terörist saldırılarını izleyen günlerde Federal Soruşturma Bürosu (FBI) noktaları birleştirmeyi beceremediği için eleştirildi. Yani, farklı istihbarat parçalarını birleştirerek saldırganların planını ortaya koyamamak ile suçlandı.

 

Derleyen :

Memet Özkan

memeto@hotmail.com

Kaynak: Kriz Yönetimi, Richard Luecke